من ناله تو می شنوم<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

                         در خروش موج

 

 

جنازه ، خون ، دود ، آتش ، گریه ، زاری ،شیون ، فغان ،  گلوله ، صدای انفجار ، خشم ، نفرت، نفرت ، بازهم نفرت ...

این ها  تصاویری است که پیاپی  شبکه تلویزیون «  یورو نیوز » در سراسر اروپا و جهان پخش می کند . شبکه ای که  نه صدا و سیمای جمهوری اسلامی  است که با دیدن این   تصاویر،  با خود تفسیرکنم که  عکس ها مونتاژ شده و اخبار گزینشی پخش می شوند و نه  این جا ایران است که احساس کنم که حکومت بدین ترتیب می خواهد احساسات ضد امریکایی مردم را تحریک نماید. این جا فرانسه،  مهد آزادی است.  از صبح خروسخوان که کتاب را  بازکرده ام تا حالا که شب از نصف گذشته ، هنوز نیم صفحه ای هم  جلو نرفته ام ،  مگرچشم با دیدن  این همه خون  و جسد می تواند راه تمرکز را به روی ذهن باز کند تا با حواس شش دانگ،  کلمات و جملات را ببلعد ؟

   حتی  گویندگان  « یورونیوز »  نیز برای نشان  عمق  فاجعه فقط از یک کلمه درشت که زیر عکس ها  گذاشته اند  استفاده می کنند : « بدون تفسیر »

پیاپی دهان دروبین به روی بیننده  باز می شود و می بیند که  چگونه  کودکان قد ونیم قد عراقی  به جای  آرامیدن  درآغوش مادر در سینه خاک  در خواب ابد فرو می روند و مادرانی که از وحشت وهراس قالب تهی می کنند و  پدرانی که با مشاهده سینه سوراخ سوراخ شده عزیزانشان ،  بر زمین می افتند و دیگر بلند نمی شوند....

آن طوری که از تلویزیون می بینم  فکر نمی کنم دیگر از نسل خالص  عراقی کسی باقی مانده باشد ، چرا که لباس پلنگی های  آمریکایی  تمام آنها را دیروز و پریروز مثل بره دریدند و  سربریدند و هیچ کس هم دمی برنیاورد.

من با دیدن این تصاویر در این فکر فرو رفته ام   که چرا وقتی در انفجار راه آهن  اسپانیا 193 نفر کشته شدند  تمام دنیا علیه مسلمانان یک پارچه کینه و نفرت شده بود،  اما حالا  در عرض  یک روز  آن هم در روز روشن و در مقابل هزاران چشم ، در عراق 300 تا 500 نفرمثل برگ خزان روی زمین می افتند ، آب از آب تکان نمی خورد.   گوش دنیا کر نشده بلکه  منافع ایشان فعلا ایجاب می کند تا قرص سکوت بلعند و خود را به کری بزنند . 

 هیچ انتظاری از کشورهای غربی نیست  چرا که در نزد آنها  تنها چیزی که از جان انسان ها،  ارزش  به مراتب بالا تری  دارد همان طلای سیاه  است ،  که همواره  روزگار صاحبانش را سیاه کرده و به خاک سیاه  نشانده  است !   کشورهای عربی به خصوص همسایگان دیوار به دیوار عراق نیز انگار کر و کور شده اند . حق هم دارند که در برابر به خاک افتادن هم نوعان و  هم کیشان خود سکوت اختیار کنند .  چرا که  شکستن سکوت آنها همان است و کله پا شدنشان همان.

مشاهده این صحنه ها ، امان از من بریده است .  بلند می شوم  تا پنجره  اتاق را ببندم تا کاغذهای ریخته برکف اتاق با باران عصرگاهی  پاریس  خیس نشوند .  شدت باران  به حدی است که گویا آسمان  نیز به حال  مردم بی دفاع و مظلوم عراق گریه می کند .  پنجره را می بندم و پرده هم را می کشم  و ناخود آگاه این  شعر « هنرمندی » را زمزمه        می کنم  :

من ناله تو می شنوم در خروش موج

من شکوه تو می شنوم در غریو باد

چشم دلم  به مرگ سیاه تو  خون گریست

ای بی تو روی هر چه پلیدان  سیاه باد

 

اسدی ـــ پاریس ــ ساعت 50 :3  صبح ــ 14 اوت 2004

 

 

 

/ 5 نظر / 20 بازدید
محمد رضا نيستاني

سلام اسدي عزيز ، پديده اي كه امروز شما از آن سخن گفته ايد ، نتيجه منطق دروني سرمايه داري است كه در فلسفه عمل گراي( پراگماتيسم ) سياست مداران آمريكا آشكار شده است .در اين مكتب فلسفي هيچگونه ارزش ثابتي همچون عدالت ، خويشتن داري ،پرهيزگاري ، صداقت و ...در مناسبات سياسي يافت نمي شود .به سبب اين نسبي گرايي در حوزه ارزشها ، مفهوم حرمت و جان انساني با معادلات قدرت و ثروت در هم مي شكند. در واقع در منطق عمل گرايي ، اگر در كشتن آدمي سودي به چنگ آيد ، درنگ نخواهد شد.

ابراهیم ولایتی

استاد عزیز! تروریسم اسپانیا و تروریسم مقتدی صدر یکی است هر دو ریشه در القاعده و طالبانیسم دارد . امریکا به کمک این تروریست ها توانسته است تا دم در خانه ما تانک کشی کند. من رفتار و شیوه آیت الله سیستانی را تایید می کنم. خداوند عمر ایشان طولانی کند تا سرنوشت ملت عراق دست افرادی چون مقتدا صدر نیافتد.

محسن

سلام عباس جان.قلمت توانا باد.

رضا

سلام عباس جان از اينکه تا حالا نتوانستم نظر بدم ببخشيد من ۴~۵ روزيست که آمدم رزن دوست دارم بيشتر راجع به خودت برايم بنويسی از خواندنweblog زیبایت لذت بردم امیدوارم خمیشه موفق باشی

ع.ق. آ ب پرور

اسدی عزيز سلام. اميدوارم حالت خوب باشد و دلتنگی نداشته باشی. بخشی از مطالبت را خواندم قلمت همچون همیشه شیوا گویا و سحرانگیز است و به نظر می رسد بیش از پیش پخنه تر نیز شده است. پس از دو سال بی خبری وقتی نوشته هايت را خواندم بی نهايت لذت بردم و بدون احساس خستگی جستجو گر باقی مطالب بودم. اميدوارم همواره قلمت توانا برنده و ظلم ستيز و روان باشد.

Whoops, looks like something went wrong.