قوانین عجیب و غریب در جهان

 

خبرنگار روزنامه «ایل جورنا»ی ایتالیا در سفری به دنیای  قوانین عجیب و غریب جهان، قوانین موجود را دستچین کرده است.  به لحاظ  جالب  بودن موضوع، کل مطلب را در این  جا آوردم. او  می نویسد:

تصویب قوانین غیرمنطقی ربطی به دمکراسی و  مردم سالاری ندارد، زیرا حماقت انسان را نمی توان در مرزهای جغرافیایی محدود ساخت. از ایران تا امریکا، از بریتانا تا سوآزیلند در آفریقا، درهرکشور، قانونگذاران قوانینی را به تصویب رسانده اند که  با  عقل سالم در تناقض است.

  اولین کشور آمریکا است؛ شاید هیچ کشوری به اندازه آمریکا قوانین عجیب و غریب و غیرمعقول به تصویب نرسانده باشد . مثلا  قانونی در ایالت نیویورک وجود دارد که  گردش در خیابان ها با بستنی در جیب را ممنوع اعلام کرده و یا قانون دیگری که در کالیفرنیا از آفتاب به عنوان اموال عمومی نام می برد. عجیب ترین قانون در شهر چیکو به تصویب رسیده که بر مبنای آن داشتن بمب هیدروژن آزاد است ولی استفاده از آن 500 دلار جریمه دارد.

 در مراکش که یکی  از مهمترین کشورهای تولید کننده مصرف کننده حشیش در آفریقاست مجازات های سختی برای  کسانی که مواد استفاده می  کنند به تصویب رسیده است. برمبنای  یکی از این قوانین ، اگر در محل کار و یا  در  مدرسه ای مواد مخدر یافت شود، و صاحب آن شناسایی نشود، کلیه  کسانی  که در آن محل کار کرده و یا تحصیل می  کنند محکوم خواهند شد.

 در استرالیا  بر پایه قانونی  که در  1999 میلادی به تصویب رسیده،  برای تعویض لامپ سوخته باید به افرادی که دارای جواز ویژه برای انجام کارهای  الکتریکی هستند مراجعه کرد. کسانی  که اقدام به تعویض لامپ منزلشان بکنند ده دلار  جریمه می شوند.

در  کشور پادشاهی سوازیلند در آفریقا، پادشاه «میسواتی سوم» که  تعداد همسرانش گویا از 30 تجاوز می کند، در سال 1982 میلادی دستوری صادر کرد که برمبنای  آن زنان حق پوشیدن شلوار را ندارند. زنانی که با شلوار در خیابان ظاهر  شوند، توسط نظامیان لخت می شوند تا باعث عبرت دیگران شوند. میسواتی سوم معتقد است زنان شلوار پوش  یکی  از عوامل نا به سامانی در جوامع هستند.

در  «تونگو» از سال 2001 میلادی  شهروندانی  که بیش از یکصد  کیلو وزن داشته باشند مجبور به پرداخت جریمه ای  برابر با  50  یورو هستند پادشاه تونگو  به تازگی وزن خود را از 201 به 130   کیلو کاهش  داده است.

در  کانادا کسانی در هنگام ریزش باران، سرگرم آب دادن به حیاط   منزل باشند  500 دلار جریمه می شوند.

دربریتانیا  از سال 1985 میلادی در روزهای  تعطیلات آخر  هفته نمی توان آب تونیک  خرید . این  قانون برا ی جلوگیری از  مصرف  بیش از حد نوشابه الکلی به تصویب رسیده است. ولیکن  فروش جین الکلی آزاد است و  تنها آب تونیک غیر الکلی  به فروش نمی رسد .

در  فنلاند اگر سوار تاکسی شوید و راننده در هنگام رانندگی رادیو را روشن نگهدارد می توانید کرایه را پرداخت نکنید

عباس اسدی،  19 اوت 2006 ،  پاریس

/ 12 نظر / 47 بازدید
نمایش نظرات قبلی
صفایی

سلام مثل اینکه حدود 4 سال میشه وبلاگ رو آپدیت نکردید به هر حال میخواستم بهتون تبریک بگم. از قلم زیباتون لذت بردم استاد

حسین خواجه جعفری

سلام من موندم صفایی قلم استاد رو از کجا دیده؟ قلمتون چیه؟ پارکر؟! در انگلیس قانونی از سالیان دور به یادگار وجود دارد که هر چند اجرا نمی شود ولی نه قانون نقیضی دارد و نه ملغی شده است. طبق این قانون هرگاه زنی در حال رانندگی باشد، باید شخصی اجیر کند تا با پرچم سفید در جلوی ماشین بدود و به دیگران اخطار بدهد!!

جایزه ی سالانه شعر مقاومت ملل (آیات)

نخستین جایزه ی ادبی سالانه شعر آیات توسط حوزه هنری خراسان رضوی برگزار می شود. داوری این جایزه به شیوه ی جدید «شاعر-منتقد» و نیز به صورت «عمومی» و «آنلاین» برگزار می گردد؛ متن اشعارتان را تایپ کرده و حداکثر تا تاریخ 24/6/1390 از طریق کامنت خصوصی در وبلاگ به دست ما برسانید.www.ayatprize.blogfa.com khaneh.shaeran@gmail.com و یا به ایمیل ارسال کنید حضور در این جشنواره برای کلیه ی شاعران جوان زیر سی سال سراسر کشور آزاد است. سبک، قالب و تعداد اشعار ارسالی آزاد است اما پیشنهاد می کنیم حداقل ۳ شعر برای ما ارسال کنید. بخش زیادی از اشعار رسیده به این جشنواره که شرایط چاپ در کتاب را دارا باشند، پس از ترجمه به زبان های عربی، انگلیسی و فرانسه در یک مجموعه ی ارزنده منتشر و در کشورهای مختلف عرضه خواهند شد. امیدوار حضور گرمتان هستیم. دبیرخانه نخستین جایزه ی ادبی سالانه شعر آیات

آدرس جدید وبلاگ خانه ی شاعران جوان

با سلام. پس از به سرقت رفتن دامنه و محتوای وبلاگ قبلی خانه ی شاعران جوان، وبلاگ جدید ما در نشانی www.khane-shaeran.blogfa.com راه اندازی شده است. لطفا کلیه ی لینک های خود به این وبلاگ را به نشانی جدید تغییر داده و به این نشانی با ما در تماس باشید. با تشکر مدیریت وبلاگ خانه ی شاعران جوان مشهد Khaneh.shaeran@gmail.com

خیبر باردل

با سلام خدمت استاد عزیز و تشکر از زحمات شما.احتمالآ ایرانی بین آنها بوده.

سلمان کریم پور

عباس دوست عزیز ازدیدن عکست شناختم که خودت هستی واقعا خوشحال شدم.امیدوارم دوستان قدیمی وهم خوابگاهی خودت را فراموش نکنی.

من

ای لعنت بر تو عوضی لعنتی خیلی نفهمی

کمیته امدد