رمزی در کفش

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

    این روز ها هر بار که از بیرون به خانه می آیم؛ دیگرخطوط چهره ام را برکفش هایم

 نمی بینم ، ولی  در عوض در   چهره کفش هایم  رمزی را می گشایم   که با گرد و غبار کوچه و خیابانهای پاریس،  حک  شده است .  البته این رمز را ظهر دیروز هم  در شمال پاریس  دیدم که با خس و خاشاک بر سینه « سن »  کشیده شده  بود ،  رمزی که ،  حتی  ماهیگیران را،  با آن کلاه های حصیری پهن و بزرگ؛  به زیر پل بلوار « فش» فراری داده بود. اگر من نیز بالاجبار داخل اتوبوس نبودم بدون شک در زیر سایه آن درخت تنومند و پر شاخ وبرگ کنار پل، به تماشای ماهی هایی می نشستم که در برابر ماهیگیران  پشتک می زدند.

 شاید ماهیان نیز می دانند و اگر هم نمی دانند بدون شک از نشستن  ماهیگیران در سایه پل، خواهند دانست که  روزبه روز تــنورآسمان   در این کشور گر می گیرد.

  ... آری این روزها فتیله خورشید در آسمان این سرزمین بالا و بالاتر  می رود،  به طوری که برای خشکاندن یک پیرهن ضخیم،  دیگر لازم نیست ،  دکمه دستگاه  برقی  رخت خشکن را  روی درجه آخر بگذاری، تازه با همه ترفند ها  ، آن را  نیمه خشک  به تن کنی و شب هم ازتب و لرز ،  پتو کم بیاری. 

 هنوز یک ماهی، به آغاز تابستان در اروپا  مانده ،  ولی   گرمای آن از چند روز پیش به استقبال  مردم فرانسه  آمده است . گرمای که سال پیش نزدیک  سه هزار نفر از مردم این سرزمین را  به سر زمین آن جهانی کوچانـد.

اواخر سال گذشته که بار سفر به این دیار می  بستم ،  دوستی،  مکرر مرا منع می کرد از آوردن ادوات پـا افزار به فرانسه ؛  می گفت :  اگر در ایران برقی به  کفش هایت بیندازی، مدت ها  از زحمت استشمام بوی واکس آسوده خواهی بود ، او راست می گفت ،   در آن موقع هوای مرطوب فرانسه کفش ها را از واکس های روزمره   بی نیاز می کرد.  اما حالا  دیگر خورشید خانم ،  نمــی هوا را یک جا  می دوزد  و بدین ترتیب کار دست ما می دهد که  حداقل هر دو روز یک بار « پا پوش»  را نکنیم  فراموش ... . 

  ساعت3:05  صبح 23 مه 2004

 

 

/ 5 نظر / 21 بازدید
بهاره

در آرامش رود سن، سبز باشي و آفتابي.

علی ز

امروز احساساتت را آرامتر يافتم. شايد امروز به کنار رودی رفته‌ای!

tahereh

برا يبيان عواطف خود بسيار از استعارات استفاده نمودهايد. بهتر نيست برای يافتن لغات و استعارات خود را به درد سر نيندازيد تا حرفی که از دل برآيد بر دل نشيند؟

نازنين مرادطلب

آن کسی که می کويد از استعاره استفاده نکنيد يا بی احساس است يا اين که سواد اندک دارد که مطالب را نمی فهمد! زیبای یک متن در به کار بردن استعاره و دیکر فنون ادبی است .

سيد علی رسولی

چه متن زبيااز خاطره نوشتي روح شاعران ولطيف داري