قیمت هر نخ یک لبخند  <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

ا گر روزی به  فرانسه سفر کردید و در حالی که پله برقی  شما را از دالان  مترو بیرون  می آورد ،  یکباره صدای نا شناس مردی ،  شما را خطاب قرار داد،  هرگز متعجب نشوید و یا اگر در یکی از خیابان های  پاریس ،   یکباره دختری زبیارویی،  لبخند زنان  راهتان را گرفت،  باز  مبادا  متحیر شوید !  در چنین مواقعی   دو  راه برایتا ن وجود  دارد: اگر اهلش نبودید با یک کلمه  بسیار  ساده  « متاسفم »   خیالتان را راحت کنید،   ولی  اگر اهلش بودید،  بدون هیچ معطلی   لبخند های  ملیح  آن  مه رو را بی پاسخ نگذارید ، نه  این که  لبانتان را بر آن لبان قیطانی  گره بزنید ،  بلکه نخی از  سیگاری تان را  بر لبانش بچسبانید، آری سیگارتان را...

 یکی از پدیده های دیدنی فرانسه  همین « گدایی سیگار» است،  به خصوص از سال پیش  که دولت در جهت مبارزه با دخانیات،  قیمت سیگار را افزایش داده این پدیده نیز در میان جوانان رو به فزونی گذاشته است . یکی از جالب ترین شگرد های این  جوانان ،  این است که مردان کمتربه این امر اقدام می کنند و در عوض دوست دخترانشان را با یک  بغل عشوه و خنده  به سوی  عابران می فرستند، تا یک نخ سیگار بستانند.  جالب تر این که بر خی از  آنها علاوه بر سیگار ، کبریت و یا فندک نیز  ،  از سیگاردهنده  می طلبند .

اگر این  پدیده در نظر عده ای ، زشت  جلوه دهد،  بدون شک   برای آن دسته از کسانی که می دانند چگونه از آن به نفع خود استفاده کنند بسیار نیز زیباست ، اتفاقا  این دسته کسانی هستند  که  یا  سیگاری نیستند و یا کمتر سیگار می کشند ،  اما همیشه سیگار وابزارو ادوات آن را در جیب شلوار جین  خود می گذارند تا  با قلاب دود  بتوانند  صیدی  کنند  ومزه تلخ   سیگار را  با شیرینی لبان  غنچه لبان، بزدایند

 من هر بار که از خانه ام بیرون می روم چندین بار با  این صحنه روبرو  می شوم ، اما عصر امروز که از فروشگاه نزدیک منزلم،  باز می گشتم ، آن  5ـ6 نفر دختر وپسری را که همیشه در مقابل آپارتمان  خود به سر وکله هم می پرند و از رهگذران نیز سیگار می گیرند بی سیگار دیدم ، خواستم سربه سر شان بگذارم ،  به بهانه رفع خستگی کنارشان ایستادم،  اما این بار هیچ کدام به طرفم نیامدند ،  با خود گفتم شاید فهمیده اند که اهل دود نیستم ، اما این طور نبود، بلکه عدم توجه آنها به من و دیگر رهگذران دلیل بزرگی داشت و آن ، این بود که امروز 31 مه روز جهانی مبارزه با سیگار بود،  این را، از نوشته هایی فهمیدم که به در ورودی کافه بغل خانه ام چسبانده بودند و روی یکی از آنها تنها دو کلمه  با حروف درشت نوشته شده بود : «  سیگار می کشد »

 

ساعت 3:12 بامداد ـ پاریس ـ اسدی

 

/ 5 نظر / 19 بازدید
بهاره

دوباره من اولين نفري هستم كه نظر مي دهم.داري كم كم به خاطره نويسي روي مي آوري كه اين هم بد نيست ولي به خاطر داشته باش در كنار اين همه خاطره ،براي چه كاري رفتي اونجا.اگه دوست راشتي از كارهايت هم بنويس.

جمشید

یک پاکت سیگار فدای لبخند یک زیبارو ،در پاریس ، در ولایت هم همینطور !!

علی

سیگار نکش! بيشتر به وبلاکت برس! لبخند یک زیبارو را هم فراموش نکن!

ahmad

سلام

محمد

عباس داستان جالبي بود. واقعا شيوا مينويسي. حتي اگر فيلمش رو هم ببينيم به اندازه نوشته هاي تو به جزmيات توجه نميكنيم. با اين توصيف تو فكر ميكنم واقعا دخترها و پسرها توي فرانسه بيشتر از هم لذت ميبرند تا توي ايران. وحتي توي فرانسه بيشتر بهم احترام ميگذارند. آيا درست فكر ميكنم؟ دوست دارم بفهمم كه آيا دخترها در بين پسرها احترام دارند؟ آيا به حقوق آنها بيشتر توي از ايران احترام گذاشته ميشود؟ فكر ميكنم اينطوريه! ميخواهم ببينم آيا اين مهد آزادي، واقعا در جهت احترام به حقوق زن و مرد است؟ لطفا توضيح دهيد در كل دخترها و زنها از زندگيشان با آن فرهنگ راضي هستند؟

Whoops, looks like something went wrong.